Organik Kozmetik VS. Sertifikalı Organik Kozmetik Farklarına Bakalım

Farkları Nelerdir: Organik kozmetik formül ve sertifikalı organik kozmetik
Doğal ve organik içerikli kozmetik formülleri, sertifikalı doğal ve organik formüllerden farklı mıdır? Bu sadece kozmetik bir formüle bazı organik ve doğal bileşenler eklemek ve sonra bunun doğal veya organik olduğunu söylemekle doğru olmaz değil mi? Bunlar bize sıklıkla sorulan sorular olduğundan, bunu açıklamanın en iyi yolunun bir Sukhacos bloğu olduğunu düşündük.

İlk sorunun kısa cevabı evet, doğal ve organik içerikli kozmetik formülleri ile organik sertifikası alınabilen kozmetik formülleri arasında farklar vardır. İkinci sorunun kısa cevabı ise hayır; mesele, doğal veya organik bir kozmetik formülü oluşturmak için sadece doğal ve organik içerikleri; sentetik olanlarla değiştirmek kadar kolay değil.

Sukhacos’la Doğal ve Organik Kozmetik

Günümüzün en büyük trendlerinden biri doğal ve organik içeriklerle formüle etmek; ancak bir kozmetik formülüne sadece birkaç doğal ve organik bileşenin eklenmesinin genellikle tek başına nihai ürünü doğal veya organik kılmayacağı açıkça konuşulmalıdır.

Ne yazık ki internette, kozmetik bir formülde birkaç doğal ve organik bileşen kullanmanın, ürünü doğal veya organik olarak pazarlamanın bir şekilde uygun olduğunu öne süren çok sayıda yanlış bilgi var. Doğal ve organik içerikler içeren bir kozmetik formül ile gerçekten doğal veya organik bir kozmetik formül olarak sertifikalandırılabilen bir formül arasındaki temel farkları sizlerle paylaşıyoruz!

 

Doğal ve Organik Kozmetik Formül Efsaneleri

1- Doğal ve organik içerikler içeren kozmetik formüller, doğal ve/veya organik olarak kabul edilir.

GERÇEK: Kozmetik formüldeki her bileşen aslında bitki yağı gibi doğal bir kaynaktan olmadığı sürece, tamamen doğal olması pek mümkün değildir. Yalnızca organik koşullarda yetiştirilen ve sertifikalı kozmetik içerikler organik olarak kabul edilebilir. Losyonlar ve kremler gibi emülsiyon olan kozmetik formüllerin çoğu, en iyi ihtimalle, bazı sentetik bileşenlerle birlikte doğal ve doğal olarak türetilmiş bileşenler içerdiği şeklinde tanımlanır. Bunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bazı örneklere bakalım:

Caprylc/Caprylic trigliseritler Hindistan cevizi yağından türetilir. Bu kozmetik içerik ve süreç, doğal ve organik sertifikasyon kuruluşları tarafından kabul edilip çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen, asıl bileşenin kendisi, doğada bulunmadığı için doğal olarak türetilmiş olarak daha doğru bir şekilde tanımlanmaktadır. Başlangıç ​​malzemeleri doğada bulunur, ancak doğal bazlı formülasyonlarda kullanabileceğimiz kozmetik bir bileşen haline gelmek için kapsamlı işlemlere tabi tutulur.

 

Stearyl Alkol, doğal ve organik formüllerde yaygın olarak kullanılır; ancak bu bileşen de Hindistan cevizi yağından elde edilir ve mısır nişastasından elde edilen glikozla karıştırılarak kozmetik formüllerimizde kullanılan nihai bileşeni elde edilir. Yine, bunların doğal olarak türetilmiş olarak tanımlanması en iyisidir, çünkü bu malzemeleri elde etmek için bunları basitçe bir ağaçtan koparamazsınız..

2- Bir kozmetik içerik doğal bir kaynaktan geliyorsa veya doğada bulunabiliyorsa o zaman doğaldır.

GERÇEK: ‘Doğal’ olduğu düşünülen pek çok kozmetik içerik aslında tamamen doğal değildir. Çoğunlukla ‘hindistan cevizinden’ veya doğal görünen başka bir kaynaktan olarak listelenen, önemli bir kısmı olmasa da en azından bir kısmını sentetik bileşenler içeren kozmetik bileşenler vardır.

Kozmetik içerik etiketlerinde doğal olarak yanlış tanıtılan kozmetik içeriklerin en yaygın örneği Cocamidopropyl betaine olarak adlandırılır. Bu, yumuşaklığı arttırırken köpüğü ve temizleme özelliklerini güçlendirmek için köpüklü ürünlerde kullanılan harika bir kozmetik içeriktir, ancak sentetik bileşenler içerir. Bu sentetik bileşenler doğayla aynı olmadığından ‘hindistan cevizinden elde edilmiştir’ şeklinde yanlış bir şekilde tanıtılmamalıdır.

B vitaminleri (pantenol (B5) ve niacinamid (B3) gibi) doğal içerik maddeleri olarak kabul edilmektedir, ancak bunlar aslında ticari talebi karşılamak için sentetik başlangıç ​​malzemeleri kullanılarak üretilmektedir. Doğada bulunan B vitaminleriyle kimyasal olarak aynı olsa da kozmetik formüllerde kullanılan B vitaminleri aslında doğal değildir; sentetik malzemelerden üretilirler.

3- Kozmetik formül, doğal olarak türetilmiş ve organik bileşenler içeriyorsa, doğal veya organik olarak sertifikalandırılabilir.

GERÇEK: Sertifikalı bir organik ürün olabilmek için, bir kozmetik formülün organik sertifikasyon kuruluşundan geçmesi gerekir.

Sertifikalı bir organik (veya doğal) formül haline gelmek için, kozmetik formülün çok spesifik doğal, organik veya onaylanmış kozmetik içerik girdileri içermesi gerekir. Sertifikalı organik formüllerde bazı sentetik (doğayla aynı olsa da) koruyuculara izin verilmektedir. Kozmetik formüllerde su girişi, aynı zamanda doğal veya organik olarak sertifikalandırılmasını da uygunsuz hale getirebilir.

Yalnızca bir sertifika kuruluşu (COSMOS gibi) kozmetik formülü inceledikten ve sertifikalı organik formülasyon ilkelerine uygun olduğunu onayladıktan sonra organik veya doğal sertifikasyon talebinde bulunabilirsiniz.

Bir kozmetik formülün organik sertifikalı olduğu kabul edilse bile, etiketlemenin ve pazarlamanın sertifika verenin kurallarına uygun olduğundan ve doğru olduğundan emin olmanız gerekecektir; ve nihai ürünün (yalnızca kozmetik formülün değil) aslında sertifikalı olduğu kadar doğal veya organik olmasını sağlamak için kozmetik formülün kendisinin de organik sertifikaya sahip bir kozmetik üreticisi tarafından üretilmesi gerekecektir. Sukhacos fason kozmetik olarak bu üreticiye ulaşmanız çok yakın!

Bir kozmetik formüle, doğal olarak türetilmiş ve organik içerikler koyarak ve ardından onu sertifikalı doğal kozmetik veya sertifikalı organik kozmetik ürün olarak pazarlamak yeterli değildir. Yalnızca bir sertifikasyon kuruluşundan doğal veya organik sertifikasyonunu geçtikten sonra sertifikalı bir şekilde üretilmelidir. Üretim tesisi, sertifikalı doğal veya organik bir üretim için uygun mu?

4- Doğal ya da organik ise güvenlidir; test gerekli değildir.

GERÇEK: Bir bileşenin doğal veya organik olması, onun anında güvenli olduğu veya sentetik, kısmen sentetik veya doğayla özdeş bir içerik maddesinden daha iyi olduğu anlamına gelmez.

Her kozmetik bileşen, kimyasal bileşimine göre değerlendirilmelidir. Düşünün! Su bile, evet su! Kesin olarak konuşursak bir kimyasaldır.

İnternette okuduklarınıza da dikkat edin; suyu soluduğunuzda öldürücüdür, ancak sağlığınızı korumak için her gün en az iki litre su içmeniz gerekir. Örneğin çoğu esansiyel yağın, tüketiciler tarafından güvenli kullanımını sağlamak amacıyla kozmetik formüllere girişi konusunda katı sınırlamalar vardır; ve aynı zamanda, (hepsi olmasa da) esansiyel yağların çoğu, kozmetik ürün etiketlerinde kesinlikle listelenmesi gereken bilinen alerjenleri içerir.

Doğal ve Organik Olan, Sertifikalandırılabilen Formüller Oluşturmak İster misiniz?

Sertifikalandırılabilir kozmetik formüller oluşturmak için kozmetik formülasyon kurallarını öğrenin; veya sizin için zorlu hesaplamaları yapan, tüm bu karmaşık adımları sizler için planlayan Sukhacos’ u düşünün!

Tüketici beklentilerini aşan, yüksek performanslı, sertifikalı doğal veya organik cilt bakımı veya saç bakımı formülleri oluşturmak istiyorsanız, en iyisi organik ürünleri profesyonelce nasıl formüle edeceğinizi öğrenmektir. Unutmayın, bir kozmetik formüle birkaç doğal veya organik bileşen eklemek, onu belgelenebilir veya gerçekten doğal veya organik yapmaz. Sukhacos’tan destek almayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir