Cilt Bakım Rutininizde Neden Peptitleri Kullanmalısınız?

cil bakımında peptitlerin önemi

Merhaba Sukhacos severler!

Her gün, sanki cildiniz için oyunun kurallarını değiştireceği söylenen, modaya uygun yeni bir cilt bakımı bileşeni varmış gibi geliyor. Bazı bileşenler söylenirken çok abartılı olabilir, ancak bazıları gerçekten buna değer ve peptitler cilt bakımı rutininizde kaçırmak istemeyeceğiniz bir içeriktir!

Cilt bakım ürünlerinde peptitlerin kullanımını duymadıysanız, sizi bu ilgi çekici bileşenlerin yararları ve sınırlamaları hakkında bilgilendirmek için Sukhacos sizlerle!

Peptit Nedir?

Öncelikle bilimle başlamalıyız: Peptitler protein parçalarıdır. Peptitler kendi başlarına amino asitlerden oluşur. Amino asitler belirli oluşumlarda bir araya geldiklerinde spesifik peptitler oluştururlar (ve yüzlerce peptit vardır), peptitler belirli bir şekilde oluştuklarında ise spesifik proteinler oluştururlar.
Kollajen ve elastin gibi proteinler cildin temel yapı taşlarıdır. Peptitler ve proteinler olmadan cilt sağlam kalmaz. Sonuç olarak sıkılık kaybı, kırışıklıkların ortaya çıkması, dokusal değişiklikler ve eskisi gibi eskisi gibi toparlanmayan cilt ortaya çıkar.
Peptitlerle ilgili bu kadar büyüleyici olan şey, çok sayıda araştırmanın, her birinin tam bir cilt bakımı ihtiyacını hedeflemek için çok spesifik şekillerde çalıştığını açıkça göstermiş olmasıdır. Ayrıca cilde bu yapı taşlarını canlandırmaya yardımcı olmak için gerekenleri yapmayı öğreterek yaşlanan cildin canlanmasına yardımcı olurlar.

Peptitler Ne İşe Yarar?

Yüzlerce peptit olmasına rağmen hepsinin ortak noktası şudur: Özenle ve dikkatle formüle edildiklerinde cildi onarma yetenekleri gösterirler. Cildi onarıcı bileşenler, cildin mikrobiyomu olarak da bilinen nem ve antimikrobiyal bariyerini besleyerek ve canlandırarak cildin daha genç görünmesine yardımcı olmak için en iyi şekilde çalışır.

Peptitler cildin ihtiyaç duyduğu belirli proteinleri oluşturan amino asitlerdir. Peptitler cildin dış katmanına nüfuz edebilir, bu nedenle cildin üstünde durmak yerine daha derinlere nüfuz ederler. Kollajen üç polipeptitten oluşur, bu nedenle peptitlerin eklenmesi cildinizin kollajen üretmesini teşvik edebilir. Daha fazla kolajen daha sıkı, daha genç görünen bir cilde yol açabilir.
Vücudunuz doğal olarak kolajen yapar. Ancak zamanla kollajen üretimi azalır ve bu da cildin daha kırışık, daha az eşit ve parlak görünmesine neden olabilir.

Peptit nedir
Peptit nedir

Cilt Bakım Ürünlerindeki Peptitler Nelerdir?

Peptitlerin çok sayıda olması ve genellikle uzun isimleri nedeniyle bunları bir içerik listesinde tanımlamak daha zor olabilir. Endişelenmeyin, değerlendirdiğiniz bileşenin bir peptit olup olmadığını öğrenmenin kolay bir yolunu sizinle paylaşıyoruz.

Bir peptidi aradığınızı gösteren işaret, içerik adının “peptid” ile bitmesi veya “palmitoil” ile başlamasıdır. Ayrıca bir peptidin adının ardından sayıların görülmesi de yaygındır. Bu kurallar her bir peptit adı için geçerli değildir ancak kesinlikle işinize yarayacağından eminiz!

En yaygın peptidlerden bazılarına ve adlarına aşina olmak için aşağıda bir liste hazırladık:

 

  • Tridecapeptide-1; ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olan katlanmış bir peptittir.
  • Palmitoyl Dipeptide-10; cilt bakım ve yaşlanma karşıtı faydalara sahip sentetik bir peptit.
  • Sh-polipeptit-121; yatıştırıcı özellikler sergileyen vegan, kolajenle aynı bir peptittir.
  • Palmitoyl Tripeptide-38; AKA MATRIXYL synthe’6, cilt yapısının korunmasına yardımcı olur.
  • Tetrapeptide-72; cildin mimarisini destekler.
  • Palmitoyl Hexapeptide-12; bariyeri ve cildin sıkılığını artırmaya yardımcı olan sentetik peptit.
  • Tripeptide-5; cildin daha dolgun ve genç görünmesine yardımcı olur.

 

Peptitlerin Faydaları Nelerdir?

GELİŞTİRİLMİŞ CİLT BARİYERİ

Cilt bariyeriniz, vücudunuzun bakterilere, UV ışınlarına, kirliliğe ve diğer toksinlere karşı savunma hattıdır. Cilt bariyeri aşırı pul pul dökülme, güneşe maruz kalma, kirlilik ve hatta yetersiz uyku nedeniyle zarar görebilir. Peptitler cilt sağlığını iyileştirmek için daha güçlü bir bariyer oluşturmaya yardımcı olur.

AZALAN KIRIŞIKLIKLAR

Peptitler cildin dolgunlaşmasına yardımcı olan kolajen üretimini teşvik eder. Cilt daha sıkı ve dolgun olduğunda kırışıklıklar ve ince çizgiler daha az görünür olacaktır.

DAHA SIKI, DAHA SIKI GÖRÜNEN BİR CİLT

Peptitler, kolajenin yanı sıra yine bir protein türü olan elastin liflerini oluşturur. Bu lifler cildin daha sıkı görünmesini sağlar ve cilt elastikiyetini artırır.

ENFLAMASYONU KOLAYLAŞTIRIR

Peptitler iltihabı hafifletmeye, hasarlı cildi onarmaya ve cilt pigmentasyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

DERİN TEMİZLEMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Peptitlerin bir diğer faydası da bazı peptitlerin antimikrobiyal olmaları, yani sivilceye neden olan bakterileri öldürebilmeleridir.

PEPTİT KOMPLEKSİ NEDİR?

Bir peptit kompleksi, peptitlerin diğer bileşenlerle birleşerek bir peptit kompleksi oluşturmasıdır. Topikal olarak uygulandığında cilde faydalı etkilerinin cilt bariyerine nüfuz ettiği ve kolajen ürettiği, aynı zamanda cilt dehidrasyonu gibi diğer cilt sorunlarını tedavi ettiği gösterilmiştir.

PEPTİT CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ NASIL SEÇİLİR

Peptitlerin gücünü, koruyucu ambalaj ve mükemmel destekleyici bileşenlerin bir karışımıyla birleştiren bir ürün bulmak zor olabilir, ancak bu cilt gizemini çözmenize yardımcı olmak üzereyiz.

  • Öncelikle peptitler, serum gibi bırakılan ürünlerde formüle edildiğinde en iyi sonucu verir. Bırakılan ürünlerin cilde maruz kalma süresi, onları peptitlerin benzersiz faydalarını sunmanın en iyi yolu haline getirir. Nemlendiricilerde, serumlarda, güçlendiricilerde, göz kremlerinde, güneş kremlerinde ve ciltle ilgili diğer tedavilerde peptitleri arayabilirsiniz. Temizleyiciler gibi durulanan ürünlere peptitler dahil edildiğinde, bu çeşitli bileşen grubuna nemlendirme, yenileme veya besleme fırsatı verilmez. Uygulandıkları anda durulanırlar.
  • Ama hepsi bu değil! Bir peptit ürünü için dijital ve fiziksel rafları araştırırken ambalajlama ve formülasyon, ürün türü kadar önemlidir. Peptitler güç santralleridir ancak retinol ve C vitamini gibi seramidler ve hyaluronik asit gibi destekleyici bileşenlerle formüle edildiklerinde en iyi şekilde çalışırlar. Formül hava geçirmez, opak bir kapta saklanmazsa tüm bunların hiçbir anlamı yoktur. Işık ve hava çoğu peptidin kalitesini bozar, bu nedenle şeffaf kavanozlarda gördüğünüz her ürünü atlayabilirsiniz!

PEPTİTLER HANGİ İÇERİKLERLE KULLANILABİLİR?

Peptitler cilde faydalı diğer bileşenlerle karıştırılabilir, çünkü peptitler ne kadar özel olursa olsun, daha önce de değindiğimiz gibi cildin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak destekleyici bileşenler formundaki “arkadaşlara” ihtiyaç duyarlar.

Herhangi bir cilt bakım ürünü, antioksidanlar, cilt yenileyici bileşenler ve cildi onarıcı bileşenler (peptitler dahil) gibi özel bileşenler içermelidir. Bir hatırlatma olarak (çünkü bu çok önemli), peptitler antioksidanlar, cildi rahatlatan bileşenler ve cildi yenileyen bileşenlerle harmanlandığında yaşlanmanın birçok belirtisini giderebilir ve düzenli kullanımla sonuçlara hayran kalabilirsiniz!

Peptitler, C vitamini, niacinamid, antioksidanlar ve hyaluronic asitler dahil olmak üzere diğer bileşenlerle birlikte iyi çalışır. Alfa hidroksi asit (AHA) içeren bir peptidin kullanılması aslında peptidlerin daha az verimli çalışmasını sağlayacaktır.

PEPTİTLERİN DEZAVANTAJLARI VE SINIRLAMALARI

Peptitler pek çok cilt sorununu çözebilse de, yapabilecekleri konusunda pek çok abartılı cümleler duyabilirsiniz. Peptitler cilt için harika şeyler yapabilir, ancak yıllar boyunca birçok şirketin iddia ettiği gibi kozmetik düzeltici prosedürlerin yapabileceklerinin yerini almazlar.

Sukhacos Tips: Yaşlanmanın tüm belirtileri ve katlanmak zorunda kaldığımız diğer cilt sorunları için tek bir bileşen çözümü yoktur ve peptidler de istisna değildir. Tüm yaşlanma karşıtı bileşenlerde olduğu gibi, en iyi yaklaşım, sağlığı ve görünümü gözle görülür şekilde iyileştirmek için antioksidanlar ve cildi onarıcı maddeler (mineral güneş koruyucumuzu sürmeyi unutmamak kaydıyla) dahil olmak üzere harika içeriklerden oluşan bir nemlendiriciler ve serumlar gibi ürünler kullanmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir