Çay Ağacı Yağı

çağ ağacı yağı nedir

Merhaba Sukhacos Severler!

Çay ağacı yağını duymayanınız yoktur sanırım.. Bugün, Avustralya’daki ağaçtan elde edilen ve cilt bakımı dünyasının en iyi esansiyel yağlarından biri olarak anılan mucizevi çay ağacı yağından bahsediyoruz!

İyi bir cilt bakımı rutini muhtemelen bir çeşit çay ağacı yağı içerecektir ve bunun birçok nedeni var! Sen bizim en iyi arkadaşımız olduğuna göre, Sukhacos olarak; çay ağacı yağının cilde faydaları hakkında her şeyi anlatacağız.

Cilt bakım rutininize ve canlı, temiz bir cilde ihtiyacınız varsa, çay ağacı yağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz. Bu yağın cildiniz için yapabileceklerine inanamayacaksınız.

Çay ağacı yağı cilt için ne yapar?

Çay ağacı yağı , mantar ve bakterilerle savaşmak ve ayrıca alerjik cilt reaksiyonlarını azaltmak için ideal olan yüksek miktarda terpen içerir. Melaleuca bitkisinden buhar damıtma işlemi kullanılarak çıkarıldığı için antiviral, antifungal ve antibakteriyel koruma sağlayabilen seskiterpenleri, monoterpenleri ve terpen hidrokarbon bileşiklerini tutabilmektedir.

Bu hidrokarbonlar, aromatik tedavi yararları sağlamak için yağın kokusunun seyahat etmesine ve cilt gözeneklerine girmesine yardımcı olur. Birçok kişi yağı topikal olarak (taşıyıcı yağ ile seyreltildiğinde) kullanır, ancak çay ağacı yağının faydaları ılık su banyosuna yayıldığında veya karıştırıldığında da etkili olabilir.

Çay ağacı yağı çoğu zaman her türlü cilt problemi için mucizevi bir tedavi olarak görülür. Peki tam olarak nedir? Çay ağacı yağı, anavatanı Avustralya olan çay ağacının yapraklarından elde ediliyor. Yağ, iyileştirici özellikleri ve cilt hastalıklarını tedavi etme yeteneği nedeniyle yerel halk ve kozmetik sektöründe uzun süredir kullanılmaktadır.

Bu yağ, bakterileri öldürmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu için sivilce için doğal bir tedavi yöntemidir. Ayrıca güneş yanıklarını yatıştırmak, kesik ve sıyrıkları iyileştirmek ve böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntıyı gidermek için de kullanılabilir. Ayrıca parlamayı azaltarak ve sivilceleri kontrol ederek yağlı veya akneye eğilimli cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

İnanılmaz faydaları nedeniyle, bu komedojenik olmayan yağ, çay ağacı yağlı yüz temizleme jelinden çay ağacı yağı şampuanına kadar bir çok farklı kozmetik ürünlerde bulabilirsiniz.

Çay ağacı yağı cilde iyi gelir mi?

Çay ağacı esansiyel yağının tıbbi etkinliği konusunda araştırmalar devam ederken, sayısız çalışma, bazı geleneksel tedavilere sürdürülebilir bir alternatif sağlayabileceğini gösteren olumlu sonuçlar yayınlamıştır. Çay ağacı yağının kepekten sivilceye, uyuza, mantar enfeksiyonlarına, bitlere, uçuklara, böcek ısırıklarına kadar her şeyi tedavi ettiği söyleniyor; adını siz koyun, eğer cildinizde bir sorun varsa, birileri bu yağın çare olduğunu söyleyecektir.

 1. Sivilceyle mücadele eden içerik:

Size iyi haberlerimiz var! Kötü bir sivilce vakası yaşayan herkes, iyi bir cilt tedavisi bulmanın zor olabileceğini bilir. Cilt tahrişine neden olmayacak kadar yumuşak, aynı zamanda sinir bozucu lekeleri giderecek kadar etkili bir şey istiyorsunuz ve çay ağacı yağı tam da burada devreye giriyor! Son araştırmalar çay ağacı yağı kullanımının antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilceye neden
ederek sivilceye neden olan bakterileri öldürerek çalışır. Ayrıca bu yağ komedojenik değildir, dolayısıyla akneye yatkın ve yağlı ciltler için oldukça idealdir.

 1. Cilt tahrişini hafifletir:

Cilt tahrişi hoşlandığımız bir durum değildir. Kaşınırsın, kaşınırsın ve durum daha da kötüleşir. Ancak yardımcı olabilecek bir doğal çözüm var: çay ağacı yağı! Güçlü, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan terpinen-4-ol adı verilen bir bileşik içerir. Başka bir deyişle cilt tahrişinden kaynaklanan kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda enfeksiyonun önlenmesine de yardımcı olabilir. Bu nedenle bu yağ genellikle sedef hastalığı, egzama ve tahrişe neden olan diğer cilt rahatsızlıkları olan kişilere tavsiye edilir.

 1. Kuru cildi tedavi eder:

Çay ağacı yağının kuru ciltler için neden bu kadar iyi olduğunu merak ettiyseniz yalnız değilsiniz. Çay ağacı yağı uzun süredir sivilceden tahrişe kadar her şey için mucizevi bir tedavi olarak lanse ediliyor ve susuz kalmış ciltler için faydalarının da aynı derecede etkileyici olduğu ortaya çıktı. Çay ağacı yağı, cildin hasara karşı korunmasına, genç ve nemli görünmesinin sağlanmasına yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Ayrıca çay ağacı yağı kullanmak cildin doğal yağlarını dengelemeye yardımcı olarak çok ihtiyaç duyulan nemi sağlayabilir. Susuz kalmış cildin semptomlarını hafifletmeye kesinlikle yardımcı olabilir. Yani cildinizin kuruluğu ister hava koşullarından, ister sert temizleyicilerden, ister sadece genetikten kaynaklansın, çay ağacı yağını deneyin. Ne kadar iyi çalıştığına şaşırabilirsiniz!

 1. Tüm cilt tipleri için:

Çay ağacı yağının cildinize iyi geldiğini hepimiz biliyoruz. Peki aslında tüm cilt tiplerine iyi gelebileceğini biliyor muydunuz? Doğru, ister kuru, ister yağlı, hatta karma bir cilde sahip olun, çay ağacı yağı, cildinizi tahriş etmeden, kurutmadan veya sivilce oluşumuna yol açmadan iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 1. Doğal deodorant koruması oluşturmak

Terlediğinizde cildinizdeki bakteriler ter bezlerinizdeki salgılarla birleşerek orta ila kuvvetli arasında değişebilen bir koku oluşturur. Bazen cildi tahriş edebilen kimyasal bazlı deodorantlar ve terlemeyi önleyici maddeler kullanmanın hayranı değilseniz, kendi doğal deodorantınızı yapmak bir seçenek olabilir. Çay ağacı yağında bulunan antibakteriyel özellikler, ter ve bakteriler arasındaki etkileşimi ticari bir deodorantla aynı şekilde yönetmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda yağın kokusu bir koku bariyeri oluşturarak ciltte hoş bir koku ve tazelik hissi bırakır.

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Bakım rutininize ekstra bir şeyler mi eklemek istiyorsunuz? Çay ağacı yağını düşünün! Bu doğal yağın cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız için tonlarca faydası vardır. Üstelik harika kokuyor. Çay ağacı esansiyel yağı ve diğer çay ağacı yağı ürünlerinin nasıl kullanılacağına dair birkaç ipucuyu sizlerle paylaşıyoruz!

Çay ağacı yağı güçlü bir içeriktir. %100 konsantrasyonlarda kullanılmamalıdır. Bazı insanlar bunu bu şekilde kullanıyor ve herhangi bir sorun bildirmiyor, ancak %100 çay ağacı yağı kullanan diğerleri ciltte kaşıntı, yanma ve kuruluk bildiriyor ve bu yağın çok güçlü bir kokusu var. Tam güçte, koku tek başına çok güçlüdür.

Çay ağacı yağını kullanmanın en iyi yolu onu taşıyıcı yağla seyreltmektir. En az tahriş riskiyle maksimum faydayı alabilmeniz için konsantrasyonlar %2,5 ila %10 arasında olmalıdır.
Hangi taşıyıcı yağı kullanmak en iyisidir? Bu size kalmış! Ama düşüncemizi merak ediyorsanız, işte favorilerimden birkaçı:

 • Hindistan cevizi yağı, cildi güzelce yumuşatan temel bir taşıyıcı olarak yardımcı olur.
 • Jojoba yağı da sevdiğimiz bir diğer yağ. Neden mi? Tüm yağlar nedeniyle, nem bariyerinizi sağlam tutmak ve böylece cildinizi güzel bir şekilde nemli tutmak için önemli olan cilt sebumunu en iyi şekilde dengeler.

Akne için çay ağacı yağı

 • Temiz bir yüzle başlayın. Kiri ve makyajı çıkarmak için yumuşak bir temizleyici kullanın, ardından soğuk suyla durulayın.
 • Bir pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve doğrudan lekenin üzerine uygulayın. Tahrişe neden olabileceğinden gözlerinizle temasından kaçının.

Kuru ciltler için çay ağacı yağı

Çatlamaya, dökülmeye ve hatta kanamaya neden olabilir. Ama asla korkmayın, çay ağacı yağı yardıma hazır! Bu yağ, kuru cildi yumuşatmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağını kuru cilde uygulamak gerçekten çok kolaydır, yapmanız gerekenler:

 • Cildinizi temizleyin. Az miktarda yağı, jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağla veya favori nemlendiricinizle karıştırmanız yeterlidir.
 • Rahatlatıcı ve cildi besleyen bir banyo için küvetinize birkaç damla da ekleyebilirsiniz.

Tahriş olmuş ciltler için çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağları doğanın en güçlü cilt yatıştırıcılarından biridir. Tahriş olmuş cildi sakinleştirmek için çay ağacı yağını nasıl kullanacağınıza bir bakalım:

 • Cildinizi temizleyin ve kurulayın. Az miktarda çay ağacı yağını hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltin. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Sukhacos Tips: Eğer çay ağacı yağı içeren bir kozmetik ürün satın alacaksınız; Melaleuca alternifolia yapraklarından elde edilir ve kozmetik içerik listesinde “Melaleuca Alternifolia Yağı” veya “Melaleuca Alternifolia Yaprak Yağı” olarak listelenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir